Kozákov – strážná hora Českého ráje

Pokud máte rádi daleké rozhledy do kraje, přijměte pozvání na Kozákov(744 m n. m.), který je nejvyšší horou Českého ráje. Kozákov je znám nálezy drahých kamenů.

Již pravěcí lovci je zde sbírali a vyráběli z nich jednoduché nástroje. Ve středověku se kameny ze zdejších nalezišť používaly například při výzdobě chrámů, zejména jaspisy byly vhodné pro mozaikové obrazy. Nejvíce kamenů se nacházelo na jižní a jihovýchodní straně a kromě jaspisů se jednalo převážně o acháty, chalcedony, záhnědy a ametysty. Tradice zpracování drahokamů a následná výroba šperků žijí v tomto kraji dodnes.

Nádheru těchto drahých kamenů je možné zhlédnout v muzeu pana Votrubce v obci Kozákov nebo na pravidelné výstavě v Lestkově. Na vrcholu hory stojí Riegrova turistická chata, postavená v letech 1926–28. V roce 1994 byla u chaty otevřena 40 metrů vysoká vyhlídková věž, jejíž ochoz (ve výšce 24 metrů) je přístupný veřejnosti. Je z něho nádherný výhled na Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory, Orlické hory a významné body Českého ráje. Směrem do středu Čech je možné spatřit horu Říp, Bezděz, Milešovku a při dobré viditelnosti i nejvyšší stavby Prahy (Petřín, Žižkovská věž).

Chuchelna