Do kraje spisovatelky Karoliny Světlé

Výlet pro ty, kteří rádi objevují zapomenuté kouty našeho kraje. Přijměte pozvání do malebné krajiny Podještědí, kterou si také zamilovala spisovatelka Karolina Světlá a stala se jí inspirací pro celou řadu románů. Vydejte se po místech, kde prožívaly své osudy hrdinové jejích románů a kde sama spisovatelka trávila část svého života.

Zeleně značená naučná Cesta Karoliny Světlé vás zavede do okolí obce Světlá pod Ještědem, se kterou je nerozlučně spjato spisovatelčino jméno. Své umělecké jméno zvolila právě podle této obce, kde se narodil její manžel a kde pobývala v letních měsících. V obci najdete pomník Karoliny Světlé z roku 1931 a spisovatelčino jméno nese také 250 let stará lípa.

Výlet do okolí Světlé pod Ještědem můžete spojit s návštěvou muzea v Českém Dubu, které nese její jméno. V muzeu se dozvíte více o životě autorky románů z tohoto kraje, zjistíte, že inspiraci v Podještědí našel také skladatel Bedřich Smetana, který umístil do kraje pod Ještědem děj své opery Hubička, a také se budete moci podívat do selské světnice z počátku 19. století, vesnické jednotřídky nebo židovské modlitebny z 18. století.

Samostatnou podzemní expozici, kterou byste si určitě neměli nechat ujít, tvoří prostory johanitského kláštera s kaplí sv. Jana Křtitele. Budovy kláštera řádu johanitů z poloviny 13. století byly objeveny v roce 1991 a zpřístupněny veřejnosti v roce 2011.

Světlá pod Ještědem