Za legendami do Lázní Libverda

Máte-li chuť ochutnat léčivý minerální pramen, projít se po atraktivních vyhlídkových místech, najíst se v Obřím sudu a ještě se seznámit s místními legendami, vydejte se do Lázní Libverda v podhůří Jizerských hor.

Lázeňské městečko je známé svými léčivými minerálními prameny již od 14. století. Libverdský „Božský pramen“ si oblíbil již saský kurfiřt August I. a Albrecht z Valdštejna si vodu z lázní nechával dovážet dokonce až na bojiště.  Po ochutnání minerálních pramenů se můžete vydat po trase nenáročném vyhlídkového okruhu s pěti zastaveními. Na každé z pěti vyhlídek najdete jednu z místních legend společně s místopisem, panoramatickou fotkou a orientační mapou obce. V srpnu 2009 byly na jednotlivé vyhlídky umístěny krásné dřevěné sochy představující pohádkové bytosti související s místními pověstmi, v roce 2012 dřevěné lavičky. Sochy i lavičky vznikly v rámci sympozia, které se v Libverdě koná každoročně.  V informačním centru si nezapomeňte vyzvednout přehlednou mapku celého okruhu a po absolvování celé trasy také pamětní razítka pohádkových bytostí.

První z vyhlídek, kterou najdete na severní stráni nad centrem obce, vás seznámí s historií libverdských pramenů a nabídne vám nádherný pohled na lázeňský areál s kolonádou, parkem a kulisou Jizerských hor. vyhlídku hlídá socha loupeživého rytíře.

Z Vyhlídky Pekelské sázky se vám otevřou výhledy na údolí s osadou Peklo. Vyhlídku se sochou rozezleného Lucifera najdete v parčíku u hlavní silnice cca 300 m od Obřího sudu ve směru Přebytek a Nové Město pod Smrkem.

Ještě nikdy jste neslyšeli o dobrém duchovi Jizerských hor Muhu? Pak určitě nevynechejte vyhlídkové místo, které mu je věnováno. Z vyhlídky, ke které se dostanete po žluté turistické značce, dohlédnete na nejvyšší bod české strany Jizerských hor – vrch Smrk s rozhlednou.

Proč má Libverda ve znaku kohouta se dozvíte na Vyhlídce Hájníkova kohouta, která nabízí výhledy na údolí Libverdy.

Poslední vyhlídku, která je věnována Hejnické madoně, najdete u místního hřbitova. Vyhlídka nabízí výhledy na město Hejnice s Bazilikou Navštívení Panny Marie a panorama vrcholů Jizerských hor.

Pokud dáváte přednost delším výletům, okolí města Libverda je ideálním výchozím bodem pro pěší a cyklistické výlety do Jizerských hor. V blízkosti města je nejvyšší hora české části Jizerských hor Smrk s nově postavenou rozhlednou, skalní vyhlídky Kočičí kameny, Frýdlantské cimbuří s krásnými výhledy do údolí, vodopády Černého potoka a Štolpichu a v neposlední řadě město Hejnice, které je nejznámějším poutním místem oblasti.