Zobrazit obsah

Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Kalendář

Odstávky

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

Facebook

Navigace

Odeslat stránku e-mailem

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
  • Po polsku

Obsah

Koupaliště Dolina

zobrazit v mapě
Adresa

Adresa

Bedřichov
468 12 Bedřichov

GPS: 50° 47′ 47.597″N  15° 8′ 31.068″E

Přírodní koupaliště se nachází nedaleko stadionu a centrálního parkoviště v Bedřichově. Je umístěno v atraktivním prostředí nástupního místa do Jizerských hor. V těsné blízkosti je restaurace Dolina.

Prvotní myšlenka na zřízení koupaliště v Bedřichově spatřila světlo světa v roce 1931. Jejím autorem je Reinhold Scholze. Již o rok později obecní kronika dokládá koupaliště v provozu.

Bedřichovské koupaliště  bylo pro návštěvníky mimořádně zajímavé svou odlišnou  polohou oproti jiným takovým zařízením, v době zničujících veder bylo u vodní plochy vysoko v horách příjemněji, naopak ve sněhovém období, když ve městech pod horami byla "nijaká" zima, nahoře v Bedřichově mrzlo a koupaliště mohlo být využito jako kluziště.

V roce 1933 bylo zřízeno brouzdaliště pro děti, následující rok v létě byl na koupališti uspořádán úspěšný koncert. Na začátku roku 1938 zde byl uspořádán bruslařský kurz.

Sedmdesátá léta přinesla stavbu restaurace Dolina, která vznikla na základech původní prvorepublikové budovy. V osmdesátých letech pak koupaliště prošlo asanací, stále bylo ale středobodem rekreantů a turistů.

V současné době je koupaliště pravidelně ošetřováno a stále trvá jeho oblíbenost. A přestože již nejsou jeho břehy obsazeny takovým množstvím lidí jako před desítkami let, příjemné klima u přírodní, tmavě zbarvené vody z blízkých rašelinišť poskytuje žádaný odpočinkový prostor v horském prostředí a jen pár desítek metrů od tras Jizerské magistrály.

Zdroj: PhDr. Lubor Lacina